Home of 2019 IHSA Cross Country State Finals Qualifiers
69°F
Titan Distance

Skokie (Niles West) Sectional

Thursday, May 18, 2017
Niles West High School

Meet Recap

No meet recap or information is available at this time. Please be sure to use the links on the left to view more about the meet.

If this meet has already occured, our results are missing or have not been processed into our database.

Team Scores

Team scores for all events, including short-distance, field, etc.

Varsity

This is either an unscored meet, or team results are missing from our database. If you believe this is an error, please reach out.

Distance Team Scores

Team scores only for Distance Events (ones featured on results tabs). This is an automated process, so results should be treated as-is.

Varsity

1Mt. Prospect (Prospect)30
2Arlington Heights (Hersey)22
3Park Ridge (Maine South)20
4Highland Park15
5Northbrook (Glenbrook North)14
6Winnetka (New Trier)13
7Evanston (Twp.)10
8Wilmette (Loyola Academy)9
9Skokie (Niles West)8
10Skokie (Niles North)5
11Lake Forest4
12Wheeling3
13Deerfield2
14Niles (Notre Dame)1
15Glenview (Glenbrook South)0
16Park Ridge (Maine East)0

Map & Directions

Photos

Photographer(s): Mr. Jortberg

Varsity Results

Official Results (F.A.T.)
3200m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Tommy BradySo.9:21.72Park Ridge (Maine South)
2Josh MethnerFr.9:25.75Arlington Heights (Hersey)
3Patrick NorrickJr.9:25.98Winnetka (New Trier)
4Paolo TiongsonSr.9:28.46Wilmette (Loyola Academy)
5Max SvientyFr.9:38.89Arlington Heights (Hersey)
6Warren BloodSr.9:50.71Winnetka (New Trier)
7Alec GlazierJr.9:52.16Highland Park
8Casey DaleidenJr.9:52.29Mt. Prospect (Prospect)
9Nathan SchmittFr.9:53.30Lake Forest
10Matt HoffmanSr.10:00.61Wheeling
11Connor HoagJr.10:07.74Wilmette (Loyola Academy)
12Matt JortbergJr.10:12.00Glenview (Glenbrook South)
13Bradley BrodskySo.10:12.99Deerfield
14Nate AmsterJr.10:17.23Highland Park
15Sebastian VillegasSr.10:18.70Skokie (Niles West)
16Jordan TheriaultJr.10:21.69Glenview (Glenbrook South)
17Patrick HolbrookJr.10:22.90Skokie (Niles West)
18Zach HarrisSr.10:23.16Skokie (Niles North)
19Jack HemplemanJr.10:23.28Mt. Prospect (Prospect)
20Gavin VorisJr.10:25.69Park Ridge (Maine South)
21Jeff Van SpankerenSr.10:41.33Northbrook (Glenbrook North)
22Pedro GodinezSr.10:46.30Wheeling
23Max EbelingSo.10:47.14Evanston (Twp.)
24Michael LeeJr.10:48.96Northbrook (Glenbrook North)
25Ethan HawkerJr.10:49.69Evanston (Twp.)
26Elijah FietsamSo.10:58.20Lake Forest
27Aidan BrennanJr.11:00.92Niles (Notre Dame)
28Matt CoathSo.11:37.11Niles (Notre Dame)
1600m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Reese JordanSr.4:22.68Park Ridge (Maine South)
2Jonathan RosenfeldSr.4:25.45Highland Park
3Jack O'DonnellSr.4:26.33Mt. Prospect (Prospect)
4Nate CozineJr.4:32.75Mt. Prospect (Prospect)
5Charlie ForbesSo.4:34.23Winnetka (New Trier)
6Jacob KrupaSr.4:34.25Arlington Heights (Hersey)
7Brett SchneiderSr.4:35.60Deerfield
8Ryan TheisenJr.4:35.68Arlington Heights (Hersey)
9Brandon ChristopherJr.4:35.74Park Ridge (Maine South)
10Matt GoldJr.4:35.75Deerfield
11Ben RosaFr.4:37.18Lake Forest
12Alec SanchezSr.4:37.90Glenview (Glenbrook South)
13Etienne NajmanSr.4:38.31Lake Forest
14Chester BeckSr.4:38.37Skokie (Niles West)
15Matt CaseySr.4:40.38Highland Park
16Jack LynchSo.4:43.38Wilmette (Loyola Academy)
17Jack WhetstoneSr.4:43.64Glenview (Glenbrook South)
18Joe EovaldiJr.4:43.65Evanston (Twp.)
19Marco AlanisSr.4:44.33Skokie (Niles West)
20Aiden RaymondSo.4:47.14Winnetka (New Trier)
21Carlos AlemanJr.4:49.04Skokie (Niles North)
22Tyler PolakSo.4:51.22Wheeling
23Ethan ButtimerJr.4:52.49Northbrook (Glenbrook North)
24Jeremy ErmilioJr.4:52.52Niles (Notre Dame)
25Hector LopezSo.4:54.06Park Ridge (Maine East)
26Nelson FernandesJr.4:56.86Skokie (Niles North)
27Sebastian VencesSo.5:01.82Wheeling
28Jacob RosenbergJr.5:06.81Northbrook (Glenbrook North)
29Gus HensonSr.5:07.34Niles (Notre Dame)
30Aaron HolzmuellerJr.6:34.94Evanston (Twp.)
800m
PlaceNameGradeTimeTeam
1James RiordanSr.1:56.50Mt. Prospect (Prospect)
2Frankie SantaSr.1:57.18Skokie (Niles West)
3Logan SingerJr.1:57.80Evanston (Twp.)
4Fitz LaurieJr.2:00.03Highland Park
5Michael OcasekJr.2:00.60Northbrook (Glenbrook North)
6Luke PhillipsJr.2:01.76Wilmette (Loyola Academy)
7Etienne NajmanSr.2:02.03Lake Forest
8Braulio AlvarezSr.2:02.49Niles (Notre Dame)
9Andrew ReimannSo.2:02.52Mt. Prospect (Prospect)
10Declan O'ReillySr.2:03.33Winnetka (New Trier)
11Cooper WoolfordSr.2:03.42Winnetka (New Trier)
12Nate MayoJr.2:03.49Arlington Heights (Hersey)
13Charlie SchultzSo.2:04.51SRGlenview (Glenbrook South)
14Henry ShoreJr.2:06.37Deerfield
15Jack FredianJr.2:06.80Arlington Heights (Hersey)
16Sam BergmanSr.2:07.07Evanston (Twp.)
17Jeremy ErmilioJr.2:09.03Niles (Notre Dame)
18Will HouserFr.2:09.62Glenview (Glenbrook South)
19Matt ThorsenJr.2:10.08Park Ridge (Maine South)
20Ian SpearsSo.2:11.13Park Ridge (Maine South)
21Sam AronsonJr.2:11.24Northbrook (Glenbrook North)
22Ben BloomSr.2:11.90Highland Park
23Justin GordenSr.2:12.11Deerfield
24Esteban LagunesFr.2:14.88Wheeling
25Eric KriegJr.2:15.48Lake Forest
4x800m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Relay Team7:53.05Northbrook (Glenbrook North)
2Relay Team7:54.59Mt. Prospect (Prospect)
3Relay Team7:56.59Arlington Heights (Hersey)
4Relay Team8:14.18Skokie (Niles North)
5Relay Team8:16.18Evanston (Twp.)
6Relay Team8:26.35Wheeling
7Relay Team8:27.01Lake Forest
8Relay Team8:27.46Wilmette (Loyola Academy)
9Relay Team8:29.34Park Ridge (Maine South)
10Relay Team8:34.86Glenview (Glenbrook South)
11Relay Team8:37.45Skokie (Niles West)
12Relay Team8:42.60Niles (Notre Dame)
13Relay Team8:43.70Winnetka (New Trier)
14Relay Team8:51.09Highland Park
15Relay Team8:59.92Deerfield
Print Results