Titan Distance

IHSA State Qualifiers

Cross Country

Year Athlete Time Place All-State
2019 State Qualifying Team (17th Overall 3A)
2019 Will Kelly 14:53.41 35
2019 Will Houser 15:18.30 73
2019 Brian Hiltebrand 15:18.67 77
2019 James Kurtzweil 15:50.22 163
2019 Mrugesh Thakor 16:05.62 183
2019 Matthew Finkel 16:27.21 200
2019 Wade Herrera 16:40.10 206
2013 David O'Gara 15:09 37
1996 Kosta DalaGeorgas 15:40 67
1994 State Qualifying Team (15th Overall 2A)
1994 Kyle Cooper 16:08 69
1994 Rob Morrison 16:09 71
1994 Geoff Elter 16:23 100
1994 Mike Hill 16:30 119
1994 Tim Casey 16:49 156
1994 Tom Brooks 16:59 170
1991 State Qualifying Team (7th Overall 2A)
1991 Scott Lidskin 14:47 2 *
1991 Brian Fridell 15:52 49
1991 Seth Williams 15:58 60
1991 Mark Tompkins 16:11 78
1991 Craig Tompkins 16:34 128
1991 Lyna Chhor 16:43 143
1991 Greg Caldwell 16:57 169
1990 State Qualifying Team (6th Overall 2A)
1990 Scott Lidskin 14:53 11 *
1990 Mark Tompkins 15:48 65
1990 Lyda Chhor 15:54 74
1990 Casey Kittrell 16:13 110
1990 Seth Williams 16:31 148
1990 Lyna Chhor 16:35 154
1990 Rob Mclennon 16:40 157
1989 State Qualifying Team (9th Overall 2A)
1989 Scott Fridell 15:16 31
1989 Scott Lidskin 15:28 44
1989 Mark Tompkins 16:01 91
1989 Greg Elter 16:14 107
1989 Lyda Chhor 16:18 112
1989 Casey Kittrell 17:37 180
1989 Andy Bloedorn 17:43 185
1986 State Qualifying Team (23rd Overall 2A)
1986 Lloyd Wilson 16:17 132
1986 John Paschalis 16:22 140
1986 Jared Vanover 16:28 150
1986 Jay Branstrom 16:35 162
1986 John Koenig 16:37 165
1986 Steve Morrison 17:16 205
1985 Rick Newman 14:57 22 *
1984 State Qualifying Team (13th Overall 2A)
1984 Greg Harper 15:11 16 *
1984 Rick Newman 16:00 85
1984 John Witt 16:05 94
1984 John Gilligan 16:38 147
1984 Tony Papic 16:38 149
1984 Steve Vinon 17:06 173
1984 Andy Welzel 17:26 193
1983 Greg Harper 15:01 33
1975 Steve Chaplin 14:25 5 *
1974 Steve Chaplin 14:45 15 *
1986 Perry Chin 16:00 106

Track

Year Athlete Event All-State
2022 Nathan Shapiro Long Jump *
Nathan Shapiro 100m Dash *
Nathan Shapiro 300m Hurdles *
Ryan Schaefer Long Jump
Ryan Schaefer 300m Hurdles
Noah Shapiro 200m Dash
Brian Hiltebrand 800m Run *
Elie Nassif Pole Vault
Ben Freidinger, Thomas Zambianchi, Nathan Shapiro, Noah Shapiro 4x100m Relay *
Ryan Schaefer, Mateus Alkhas, Michael Jerva, Brian Hiltebrand 4x400m Relay *
2021 Ryan Faut Discus CHAMP
Ryan Faut Shot Put *
Nathan Shapiro Long Jump *
Nathan Shapiro 300m Hurdles *
Noah Shapiro High Jump
Noah Shapiro 200m Dash
Brian Hiltebrand 800m Run *
Stefan West Long Jump
2020 NO SEASON DUE TO COVID-19
2019 Michael Zimmerman High Jump
Dimitri Manesiotis Shot Put
Will Houser 800m Run
Charlie Schultz 800m Run
Nathan Shapiro 300m Hurdles
2018 Max Gerber, Armani Ubeid, Joel Pribek, Chris Nadolny 4x200m Relay
Jordan Theriault 1600m Run
2017 NONE
2016 Bobby Wos Pole Vault
Gavin Cernek 400m Dash
2015 NONE
2014 Luke Pilliod 300m Hurdles *
2013 Ose Ilenikhena Long Jump *
Ose Ilenikhena High Jump
Luke Pilliod 110m Hurdles
Luke Pilliod 300m Hurdles
David Harris, Ose Ilenikhena, Sean Alexander, Malcolm Engel 4x100m Relay
Austin Dickholtz 400m Dash *
Malcolm Engel 400m Dash *
2012 Ose Ilenikhena Long Jump
Ose Ilenikhena High Jump
Max Leonard Discus *
Sam Stanek 800m Run
Luke Pilliod 300m Hurdles
Austin Dickholtz, Malcolm Engel, Kyle Pekosh, Luke Pilliod *
2011 John Strickland Jr. Long Jump
2010 Tommy Cowhey, Charlie Reighard, Sam Stanek, Zak Avila 4x800m Relay
Kyle Kwasniewski, Rob Wegley, Matt Davis, Colin Hepburn 4x100m Relay
Matt Davis 300m Hurdles
Colin Hepburn 100m Dash CHAMP
Colin Hepburn 200m Dash
2009 Bobby Mette, Tommy Cowhey, Jeff Takaki, Zak Avila 4x800m Relay
Colin Hepburn 100m Dash CHAMP
Colin Hepburn 200m Dash
2008 Ryan Hindes High Jump
John Kim, Colin Hepburn, Devin Henderson, Joe Tracy 4x100m Relay
2007 Ryan Hindes High Jump
Aaron Ballanger Discus
Will Schaeffer Pole Vault *
Jon Howard 300m Hurdles *
Jay Barron, Rupesh Manam, Ryan Hindes, Jon Howard 4x400m Relay
2004 Jim Tenzillo, John Maloney, Mario Kimmons, George Caskey 4x100m Relay
Jim Tenzillo, John Maloney, Mike Carriglio, George Caskey 4x200m Relay
2006 Ryan Hindes High Jump
Joe Tracy 100m Dash
Jon Howard Long Jump
Will Schaeffer Pole Vault
Luke Baschnagel, Saidu Sesay, Jon Howard, Joe Tracy 4x100m Relay
2005 NONE
2003 NONE
2002 Joe Kang Shot Put
Ricky Koontz 100m Dash
2001 Kenny Stringer High Jump
2000 NONE
1999 Chris Crump High Jump
1998 Kanishka Gulati 200m Dash
1997 Moses Joseph, Joe Mcfadden, John Messina, Jon Novotny 4x100m Relay
James Schamber 800m Run
Jay Cantwell Shot Put
Joe Mcfadden 200m Dash
Jon Novotny 200m Dash *
Jon Novotny 400m Dash *
1996 Jay Cantwell Discus
Jon Novotny 400m Dash *
Jon Novotny 200m Dash
1995 Mike Kapity High Jump
Paul Schoenhard Pole Vault
Adam Smiley 400m Dash
Tom Fischer, Kyle Cooper, Chris Zimny, James Schamber 4x800m Relay
Jason Ziemba, Jon Novotny, Chris Zimny, Adam Smiley 4x400m Relay
1994 Steve Pulver Shot Put
Manny Nemeti, Jon Novotny, Jason Ziemba, Adam Smiley 4x400m Relay
1993 Ken Tatarelis, Jeff Azuse, Craig Tompkins, David Kirby 4x800m Relay
1992 Scott Lidskin 3200m Run *
Brian Fridell 3200m Run
Frank Gattone Pole Vault
George Pavlik, Jeff Azuse, Ken Tatarelis, Kendall Strickland 4x400m Relay
Kendall Strickland 300m Hurdles *
Kendall Strickland 110m Hurdles
1991 Ted Costianis Pole Vault
Frank Gattone Pole Vault
Neil Melcher 100m Dash *
Neil Melcher 200m Dash *
Neil Melcher 400m Dash *
George Hechenbach High Jump
Kendall Strickland 110m Hurdles
Kendall Strickland 300m Hurdles
1990 Doug Calhoun 400m Dash
John Strickland 300m Hurdles CHAMP
John Strickland 110m Hurdles CHAMP
Kendall Strickland, Shu Hiranuma, Doug Calhoun, John Strickland 4x100m Relay
1989 Neil Melcher 400m Dash
Neil Melcher 200m Dash
Pete Shannon Long Jump
Sean Campbell Shot Put
Sean Campbell Discus
Rick Schaffel Pole Vault *
Mike Fontana Pole Vault
John Strickland 300m Hurdles *
John Strickland 110m Hurdles
1988 Neil Melcher, Keith Ciezadlo, Neil Jorgenson, Kevin Ciezadlo 4x100m Relay
Neil Melcher, Keith Ciezadlo, Neil Jorgenson, Kevin Ciezadlo 4x200m Relay
Neil Melcher, Keith Ciezadlo, Neil Jorgenson, Kevin Ciezadlo 4x400m Relay
Sean Campbell Discus
1987 Sean Campbell Shot Put
Andy Rhodes Discus
1986 Clay Walker Shot Put
1985 NONE
1984 Greg Harper 3200m Run
Steve Manella, Mike Bechtoldt, Vas Russis, Hunter Hobson 4x800m Relay
1983 Jim Blondell Discus CHAMP
Jim Blondell Shot Put
1982 Jim Blondell Discus
1981 Ed Lees 400m Dash
Jim Blondell Discus
1980 Dan Foley Discus
Don Helberg 300m Low Hurdles
Ed Lees, Gary Losch, John Sullivan, Don Helberg 4x400m Relay
1979 NONE
1978 NONE
1977 Al Goldstein Triple Jump
Tom Forester 120 Yard High Hurdles
Ken Helberg, Scott Beach, John Krueger, Jim O'conner Mile Relay
1976 Steve Chaplin Mile Run *
1975 Steve Chaplin Mile Run
1974 Larry Heise Discus
1973 NONE
1972 Charlie Cohan Pole Vault
Bruce Tonn, Marc Groff, Mike Sibley, Martin Burke Mile Relay
1971 Martin Burke, Randy Lesaar, Gary Powell, Brian Hendee Mile Relay
Bill Gray, Brian Hendee, Gary Powell, Pete Stark 880 Yard Relay
Mike Norbutas 120 Yard High Hurdles
1970 Brian Hendee, Dan Mathews, Tom Brietzman, Kevin Reilly Mile Relay
1969 Gary Glatz Discus
Jim Bennett Mile Run
1968 Jim Bennett Mile Run
Gary Glatz Discus
1967 Terry Webb High Jump *
1966 Ken Hall 120 Yard High Hurdles
Ken Hall 180 Yard Low Hurdles
Dale Rettig 220 Yard Dash
Terry Webb High Jump *
Bruce Erb Discus
Reinhard Schultz, Gary Reich, Dan Weber, Ken Hall Mile Relay
1965 NO RECORDS
1964 NONE
1963 NONE