Meet Recap

CONGRATULATIONS TO CHARLIE SCHULTZ AND WILL HOUSER FOR QUALIFYING FOR THE IHSA STATE COMPETITION!

How do I even start? This was an awesome Sectionals meet. Even though not everyone ran their best race of the season, the determination of all the runners was truly astonishing. Every runner came to compete and that is what is important. Comparing all Distance Teams, Titan Distance scored the most points in distance events! Thanks to all of the athletes not competing and alumni for cheering everyone on!

The 4×800 team consisting of Jason Leszynski (Sr), Joey Patronik (Sr), Michael Jerva (Fr), and James Scott (So) got things started finishing in 8:48.77.

In the 3200m, Will Kelly (Jr) and James Kurtzweil (Jr) both ran in the heat finishing in 9:50.53 and 10:27.68 respectively.

In the 800m, Will Houser (Jr) and Charlie Schultz (Sr) finished first and second and QUALIFIED FOR STATE!! 1:57.28 for Houser and 1:57.79 for Schultz!

In the 1600m, Brian Hiltebrand (Fr) and Joey Pauletto (Sr) crossed the finish line at 4:35.26 and 4:39.89.

Team Scores

Varsity

1Mt. Prospect (Prospect)103.5
2Evanston (Twp.)87
3Park Ridge (Maine South)80.5
4Glenview (Glenbrook South)58
5Winnetka (New Trier)48
6Lake Forest (H.S.)33.5
7Deerfield (H.S.)25
8Park Ridge (Maine East)24
9Wilmette (Loyola Academy)22
10Arlington Heights (Hersey)18
11Niles (Notre Dame)16
12Northbrook (Glenbrook North)15
13Highland Park9
14Wheeling7
15Skokie (Niles West)6.5

Photos

Photographer: Many!

Varsity Results

4x800m
PlaceNameGradeTimeTeam400m800m
1Relay Team7:57.55Mt. Prospect (Prospect)
2Relay Team7:58.13Evanston (Twp.)
3Relay Team7:58.14Winnetka (New Trier)
4Relay Team7:58.19Hersey
5Relay Team8:14.63Glenbrook North
6Relay Team8:20.73Maine South
7Relay Team8:25.77Loyola Academy
8Relay Team8:30.43Wheeling
9Relay Team8:38.03Deerfield
10Relay Team8:48.77Glenview (Glenbrook South)
Jason Leszynski2:06.9Glenview (Glenbrook South)58.069.0
Joey Patronik2:10.0Glenview (Glenbrook South)63.067.0
Michael Jerva2:11.1Glenview (Glenbrook South)64.067.0
James Scott2:19.5Glenview (Glenbrook South)65.074.0
11Relay Team8:51.69Lake Forest
12Relay Team8:52.63Skokie (Niles West)
13Relay Team8:52.72Niles North
14Relay Team9:00.75Highland Park
3200m
PlaceNameGradeTimeTeam800m1600m2400m3200m
1Josh MethnerJr.09:17.70Hersey
2Tommy BradySr.09:17.78Maine South
3Spencer WernerFr.09:18.74Loyola Academy
4Ford BakerSr.09:23.12Winnetka (New Trier)
5Charlie SiebertSo.09:31.38Winnetka (New Trier)
6Max SvientyJr.09:35.26Hersey
7Ian SpearsSr.09:39.87Maine South
8Nathan SchmittJr.09:41.49Lake Forest
9Jason PolydorisSo.09:45.13Highland Park
10Will KellyJr.09:50.53Glenview (Glenbrook South)2:202:232:322:35
11Thomas WalterJr.09:56.70Mt. Prospect (Prospect)
12Josh PuyearSo.09:58.09Deerfield
13Spencer DzyackySo.09:59.41Loyola Academy
14Corey FairchildJr.10:00.13Highland Park
15Charlie MontgomerySr.10:07.41Niles North
16Max EbelingSr.10:10.85Evanston (Twp.)
17Cole BernsteinFr.10:15.03Deerfield
18Matt CoathSr.10:20.26Niles (Notre Dame)
19Bryan MartinezSo.10:20.56Wheeling
20Erik Osorio-CruzJr.10:20.90Maine East
21Ellis AllenSo.10:22.59Evanston (Twp.)
22Trevor GlancyJr.10:23.08Skokie (Niles West)
23Liam PerreaultSo.10:23.34Niles North
24Nic SquillaciotiSo.10:24.72Mt. Prospect (Prospect)
25James KurtzweilJr.10:27.68Glenview (Glenbrook South)2:222:402:452:40
26Nick IhrkeSo.10:28.34Glenbrook North
27Matthew CareySo.10:29.48Skokie (Niles West)
28Jonah LevineSr.10:35.88Glenbrook North
29Abaan AnsariSo.10:55.42Maine East
30Joshua LaneJr.11:00.23Lake Forest
31Japnam HothiSo.11:05.87Wheeling
32Ryan McPhillipsFr.11:29.45Niles (Notre Dame)
800m
PlaceNameGradeTimeTeam400m800m
1Will HouserJr.1:57.28Glenview (Glenbrook South)59.058.0
2Charlie SchultzSr.1:57.79Glenview (Glenbrook South)59.058.0
3Umar ChaudhryJr.1:58.48Skokie (Niles West)
4John TierneySr.1:58.79Niles (Notre Dame)
5Jay PatelSr.1:59.69Niles North
6Jordan TeranJr.2:00.42Wheeling
7Bradley BrodskySr.2:00.46Deerfield
8Charlie ForbesSr.2:00.88Winnetka (New Trier)
9Billy DelaneyJr.2:00.94Loyola Academy
10Ben ZamlerSo.2:01.90Deerfield
11Eli MillerSr.2:02.38Loyola Academy
12Max MarquezSr.2:04.86Glenbrook North
13Ryan BuchSr.2:05.70Hersey
14Matt CullSo.2:05.78Maine South
15Patrick JamiesonFr.2:06.52Winnetka (New Trier)
16Gavin KafkakisSo.2:06.54Mt. Prospect (Prospect)
17Jack RutsteinJr.2:08.19Evanston (Twp.)
18John McGivernSo.2:08.50Skokie (Niles West)
19Brad AltmanJr.2:08.63Maine South
20Scott PhadnisJr.2:09.13Glenbrook North
21Greg SevillaJr.2:09.27Wheeling
22Zach ZwolferSo.2:09.41Niles (Notre Dame)
23Jordy MazzaSr.2:10.29Highland Park
24Schneider CheryJr.2:11.36Maine East
25James WagenblastSr.2:14.31Highland Park
26Ethan LaneJr.2:14.53Lake Forest
27Ethan HallerSo.2:14.88Lake Forest
28Aby JamesSo.2:28.01Niles North
1600m
PlaceNameGradeTimeTeam400m800m1200m1600m
1Ben RosaJr.4:23.43Lake Forest
2Joey KaschJr.4:24.08Maine South
3Erik SnellJr.4:26.80Mt. Prospect (Prospect)
4Tyler PolakSr.4:28.38Wheeling
5Kaleb WhitesideSo.4:31.11Lake Forest
6Max PetersonJr.4:31.26Evanston (Twp.)
7Nick FalkFr.4:33.90Winnetka (New Trier)
8Ben KraemerJr.4:34.19Deerfield
9Brian HiltebrandFr.4:35.26Glenview (Glenbrook South)66.069.070.069.0
10Colin SaffordJr.4:36.27Hersey
11Felix BoeingJr.4:37.18Winnetka (New Trier)
12Joey PaulettoSr.4:39.89Glenview (Glenbrook South)66.069.073.071.0
13Jose ReyesSr.4:40.50Highland Park
14Christopher HollySr.4:41.33Skokie (Niles West)
15Luke BurkumJr.4:42.35Maine South
16Jackson GrossSr.4:42.72Wheeling
17Bradley BrodskySr.4:44.17Deerfield
18Hector LopezSr.4:44.94Maine East
19Sloan AbramsSo.4:45.52Niles North
20Michael KruseJr.4:46.38Glenbrook North
21Alex OwensJr.4:48.71Loyola Academy
22J.T. BautistaSo.4:50.69Mt. Prospect (Prospect)
23Riley NewtonSr.4:51.96Niles (Notre Dame)
24Daniel WeaverSo.4:53.18Glenbrook North
25Tom McCarthySr.4:54.02Hersey
26Ethan SuhSo.4:55.86Skokie (Niles West)
27Amin SahidSr.4:56.16Niles North
28Erik Osorio-CruzJr.4:57.48Maine East
29Alex BrownFr.4:59.88Highland Park
30Matt CoathSr.5:06.13Niles (Notre Dame)