Home of Glenview's #1 Distance Track team
56°F
Titan Distance

Schaumburg Mikias Tibebu Invite

Saturday, April 08, 2017
Schaumburg High School

Meet Recap

No meet recap or information is available at this time. Please be sure to use the links on the left to view more about the meet.

If this meet has already occured, our results are missing or have not been processed into our database.

Team Scores

Team scores for all events, including short-distance, field, etc.

Varsity

1Hononegah124
2New Trier105
3Neuqua Valley81
4Schaumburg78.5
5Maine South62
6Glenbrook South58.5
7Zion-Benton45
8Notre Dame2

Frosh/Soph

1Hononegah108.5
2Neuqua Valley106
3New Trier99
3Maine South99
5Glenbrook South63
6Schaumburg37
7Notre Dame23.5
8Zion-Benton22

Distance Team Scores

Team scores only for Distance Events (ones featured on results tabs). This is an automated process, so results should be treated as-is.

Varsity

1New Trier39
2Neuqua Valley29
3Glenbrook South25
4Maine South22
5Zion-Benton15
6Hononegah12
7Notre Dame6
8Schaumburg2

Frosh/Soph

1New Trier42
2Neuqua Valley34
3Maine South26
4Hononegah23
5Glenbrook South21
6Zion-Benton5
7Notre Dame4
8Schaumburg1

Map & Directions

Previous GBS Appearances

Date Name Season
2022-04-09Schaumburg Mikias Tibebu InviteTrack 2022
2019-04-06Schaumburg Mikias Tibebu InviteTrack 2019
2017-04-08Schaumburg Mikias Tibebu InviteTrack 2017
2015-04-11Schaumburg Mikias Tibebu InviteTrack 2015
2013-04-06Schaumburg Saxon InviteTrack 2013

Photos

Varsity Results

Official Results (F.A.T.)
800m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Reese JordanSr.2:01.88Maine South
2Alan PoeSr.2:03.05Neuqua Valley
3Brandon ChristiansenSr.2:04.28Hononegah
4Chris LeeSr.2:05.31Glenbrook South
5Braulio AlvarezSr.2:05.56Notre Dame
6Cooper WoolfordSr.2:06.04New Trier
7Joshua LincicomeSr.2:06.34Zion-Benton
8William ProvostSr.2:06.60Neuqua Valley
9Kiran BaakkonenJr.2:07.65New Trier
10Sam JaimesJr.2:09.36Schaumburg
11Jacob VowellSr.2:09.40Maine South
12Ben WelteSr.2:09.86Hononegah
13Gus HensonSr.2:10.33Notre Dame
14Julian BautistaJr.2:17.87Schaumburg
15Daniel ChoJr.2:18.27Glenbrook South
16Frederick MascorroSr.2:25.02Zion-Benton
1600m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Warren BloodSr.4:31.59New Trier
2Patrick NorrickJr.4:37.00New Trier
3Jack WhetstoneSr.4:38.59Glenbrook South
4Michael SchonterSr.4:43.70Zion-Benton
5Quinton QuaglianoJr.4:50.46Neuqua Valley
6Alec SanchezSr.4:51.38Glenbrook South
7Mike BaranowskiJr.4:52.81Schaumburg
8Braulio AlvarezSr.4:54.05Notre Dame
9Michael O'ConnorSo.4:55.14Neuqua Valley
10Tyler MadocheSr.4:56.13Hononegah
11David BreitenJr.5:05.21Hononegah
12Gus HensonSr.5:06.88Notre Dame
13Jake MellemaJr.5:08.50Maine South
14Alex WagnerJr.5:08.66Maine South
15Alexander GarciaJr.5:10.97Zion-Benton
3200m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Reese JordanSr.9:38.10Maine South
2Jeremy HayhurstSr.9:57.44Neuqua Valley
3Jordan TheriaultJr.10:25.19Glenbrook South
4Owen EskandariJr.10:27.48New Trier
5Evan McVittieJr.10:29.55Neuqua Valley
6Ben CitowJr.10:31.71New Trier
7Ryan PrendergastJr.10:39.26Maine South
8Aidan BrennanJr.10:51.98Notre Dame
9Frederick MascorroSr.11:11.47Zion-Benton
10West JenningsJr.11:49.34Hononegah
11Joseph NorrishSr.12:08.37Zion-Benton
12Jared GershowitzSr.13:14.50PRGlenbrook South
4x800m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Relay Team8:16.74New Trier
2Relay Team8:31.24Zion-Benton
3Relay Team8:54.82Hononegah
4Relay Team9:03.08Glenbrook South
5Relay Team9:19.93Neuqua Valley
Print Results

Frosh/Soph Results

Official Results (F.A.T.)
800m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Andrew WilsonSo.2:07.74Hononegah
2Charlie SchultzSo.2:09.76Glenbrook South
3Mohammed RasheedSo.2:10.42Maine South
4William GibbonsSo.2:10.79New Trier
5Cameron ChangSo.2:15.89New Trier
6Nicholas DreschlerSo.2:18.58Neuqua Valley
7Kevin DaneliakSo.2:19.84Neuqua Valley
8Danilo DobrilovicSo.2:21.54Maine South
9Cuyler MajcherSo.2:21.81Notre Dame
10Kevin DanielsSo.2:22.44Zion-Benton
11Matt RuthSo.2:26.06Glenbrook South
12Gerardo ZamudioSo.2:33.95Zion-Benton
13Joe TrybusFr.2:34.43Schaumburg
14Julian DiazFr.2:40.42Schaumburg
15Matthew McMasterFr.2:42.72Notre Dame
1600m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Michael MadiolSo.4:37.37Neuqua Valley
2Charlie ForbesSo.4:37.43New Trier
3Joey KaschFr.4:45.64Maine South
4Spencer TeskeSo.4:45.73Neuqua Valley
5Graeme LaneSo.4:51.20New Trier
6Will KellyFr.4:52.71Glenbrook South
7Dominick WelteFr.4:54.69Hononegah
8David LopezSo.4:56.15PRGlenbrook South
9Walter GlocknerFr.4:56.18Maine South
10Braden MeyersSo.5:07.56Hononegah
11Riley NewtonSo.5:09.13Notre Dame
12John TierneySo.5:15.27Notre Dame
13Grant BonatzFr.5:16.17Schaumburg
14Victor MaresSo.5:16.46Zion-Benton
15Simon CooperFr.5:30.61Schaumburg
16Tristan FitzgeraldSo.5:35.42Zion-Benton
3200m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Tommy BradySo.9:39.59Maine South
2Rodrigo AlvarezFr.9:48.36Neuqua Valley
3Ford BakerSo.9:53.04New Trier
4Aiden RaymondSo.10:34.27New Trier
5Joey PaulettoSo.10:46.67Glenbrook South
6Will HouserFr.10:59.39Glenbrook South
7Spencer HielkemaSo.11:10.47Hononegah
8River SterudFr.11:17.62Hononegah
9Matt CoathSo.11:22.17Notre Dame
10Avedis SarkisianSo.11:28.70Zion-Benton
11Ian DempseySo.11:31.54Maine South
12Jason MascorroSo.11:37.75Zion-Benton
4x800m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Relay Team8:47.11New Trier
2Relay Team8:56.25Hononegah
3Relay Team9:17.39Neuqua Valley
4Relay Team9:30.06Zion-Benton
5Relay Team9:38.09Notre Dame
6Relay Team9:41.51Maine South
7Relay Team9:59.89Glenbrook South
8Relay Team10:12.71Schaumburg
Print Results