Home of Glenview's #1 Distance Track team
68°F
Titan Distance

Buffalo Grove B.A.T.E. Invite

Saturday, April 15, 2017
Buffalo Grove High School

Meet Recap

No meet recap or information is available at this time. Please be sure to use the links on the left to view more about the meet.

If this meet has already occured, our results are missing or have not been processed into our database.

Team Scores

Team scores for all events, including short-distance, field, etc.

Varsity

1Prospect212
2Buffalo Grove94
3Crystal Lake Central91
4Glenbrook South86
5Crystal Lake South74
6Belvidere North52
7Conant39
8Elk Grove24
9Niles North10

Frosh/Soph

1Glenbrook South80.5
2Niles North75
3Prospect69.5
4Crystal Lake Central54
5Crystal Lake South45.5
6Conant45
7Buffalo Grove36
8Belvidere North25
9Elk Grove6.5

Distance Team Scores

Team scores only for Distance Events (ones featured on results tabs). This is an automated process, so results should be treated as-is.

Varsity

1Prospect47
2Crystal Lake Central28
3Glenbrook South23
4Buffalo Grove18
5Belvidere North15
6Crystal Lake South9
7Conant8
8Niles North7
9Elk Grove1

Frosh/Soph

1Glenbrook South43
2Prospect32
3Belvidere North15
4Crystal Lake Central14
5Crystal Lake South12
6Niles North12
7Elk Grove12
8Buffalo Grove11
9Conant5

Map & Directions

Photos

Varsity Results

Official Results (F.A.T.)
800m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Arturo BautistaSr.1:58.08Buffalo Grove
2Jon PrusSr.1:58.61Crystal Lake South
3James RiordanSr.1:58.73Prospect
4Jordan FrancisSr.2:04.12Niles North
5Jeff SnellSr.2:05.46Prospect
6Chris LeeSr.2:06.10Glenbrook South
7Alberto RiveraJr.2:07.29Buffalo Grove
8Miles FoydlSr.2:07.32Crystal Lake South
9Jeremiah JonesJr.2:07.41Conant
10Sirak TeclaiJr.2:07.42Niles North
11Tabish SultanJr.2:09.55Conant
12Brandon TomaselloSr.2:10.52Crystal Lake Central
13Oscar PatinoJr.2:18.40Elk Grove
14Benjamin KvetonSo.2:18.63Elk Grove
15Tyler NorrisSr.2:20.42Crystal Lake Central
16Dominic ChavezJr.2:21.61SRGlenbrook South
1600m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Sean SanaghanSr.4:29.08Prospect
2Alec ScottJr.4:32.84Belvidere North
3Jack HemplemanJr.4:36.21Prospect
4Jordan TheriaultJr.4:42.05Glenbrook South
5Weston SterchiSr.4:42.84Crystal Lake Central
6Matt JortbergJr.4:45.45Glenbrook South
7Zach GazdaJr.4:47.19Buffalo Grove
8Josh HellyerSr.4:49.23Buffalo Grove
9Zach HarrisSr.4:50.45Niles North
10Sam TorrensJr.4:55.55Conant
11Josh JohnsonJr.4:57.09Crystal Lake Central
12Kyle MorimotoJr.4:59.03Conant
13Ryan FosterJr.5:08.47Crystal Lake South
14Virgil MunyemanaJr.5:17.94Belvidere North
15Oscar GonzalezJr.5:33.85Elk Grove
3200m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Weston SterchiSr.9:45.50Crystal Lake Central
2Cole BarkocySr.9:49.12Crystal Lake Central
3Jack TerryJr.9:52.65Prospect
4Casey DaleidenJr.10:14.50Prospect
5Alec SanchezSr.10:15.88Glenbrook South
6Jack WhetstoneSr.10:21.97Glenbrook South
7Tyler PaddockJr.10:52.52Belvidere North
8Jared EllingsonSr.10:56.54Belvidere North
9Lissandro VaquedanoJr.11:19.54Buffalo Grove
10Matt Van WitzenburgJr.11:29.15Crystal Lake South
11Christian SanfordSr.11:39.46Buffalo Grove
4x800m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Relay Team8:12.36Prospect
2Relay Team8:23.12Conant
3Relay Team8:36.62Crystal Lake Central
4Relay Team8:55.30Glenbrook South
5Relay Team9:12.23Belvidere North
6Relay Team9:15.82Buffalo Grove
7Relay Team9:20.65Niles North
8Relay Team9:27.85Elk Grove
Print Results

Frosh/Soph Results

Official Results (F.A.T.)
800m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Charlie SchultzSo.2:07.71Glenbrook South
2Erik SnellFr.2:07.82Prospect
3Brandon WilsonSo.2:16.29Crystal Lake South
4Eric RodriguezSo.2:17.41Belvidere North
5Myles ViningSo.2:18.25Belvidere North
6Joey PatronikSo.2:19.22Glenbrook South
7Colton WeidnerFr.2:19.32Crystal Lake South
8Sebastian AlvarezSo.2:20.41Niles North
9Nate KoppSo.2:21.47Crystal Lake Central
10Keegan SmalleySo.2:22.33Crystal Lake Central
11Matt MetzgerSo.2:22.56Buffalo Grove
12Nic LunaSo.2:22.82Niles North
13Kane LeComteFr.2:23.47Prospect
14AJ CondeFr.2:24.05Conant
15Pablo MirandaFr.2:24.41Buffalo Grove
16Jareth GomesSo.2:24.81Conant
17Fransisco ArcosFr.2:48.00Elk Grove
18Ramses GonzalezSo.2:50.33Elk Grove
1600m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Joey PaulettoSo.4:47.87Glenbrook South
2Will HouserFr.4:48.37Glenbrook South
3Luke WenzelSo.4:48.76Buffalo Grove
4Michael JohnsonFr.4:52.24Elk Grove
5Adam ZentnerSo.4:53.39Crystal Lake Central
6Grant WasielewskiFr.4:54.11Buffalo Grove
7Max BeutelFr.4:58.74Belvidere North
8Clayton PfeiferSo.5:02.81Crystal Lake South
9Charlie MontgomerySo.5:03.09Niles North
10Zander CasisFr.5:05.99Belvidere North
11James PreucilFr.5:09.02Conant
12Brandon KriepkeSo.5:12.22Conant
13Patrick HeilSo.5:12.27Prospect
14Nick CamachoSo.5:12.87Crystal Lake Central
15Paul KhairallahSo.5:16.25Prospect
16Eugene DomingoSo.5:30.14Niles North
17Marco Perez De la CruzFr.5:32.27Elk Grove
18Christopher DavisFr.5:38.21Crystal Lake South
3200m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Andrew ReimannSo.10:02.42Prospect
2Nathan FowlerSo.10:12.73Prospect
3Will KellyFr.10:20.96Glenbrook South
4David LopezSo.10:26.56Glenbrook South
5Michael JohnsonFr.10:37.88Elk Grove
6Clayton PfeiferSo.10:51.23Crystal Lake South
7Jack FlynnSo.10:56.99Crystal Lake Central
8Aaron BrownFr.11:00.06Niles North
9Logan WalshSo.11:06.76Belvidere North
10Christopher DavisFr.11:45.53Crystal Lake South
11Ethan ParhamFr.11:47.28Conant
12Alfred RobertsSo.11:47.35Buffalo Grove
13Carlos ZavalaSo.12:11.92Elk Grove
4x800m
PlaceNameGradeTimeTeam
1Relay Team8:49.58Niles North
2Relay Team9:01.72Crystal Lake Central
3Relay Team9:02.93Prospect
4Relay Team9:12.04Conant
5Relay Team9:14.86Belvidere North
6Relay Team9:54.48Elk Grove
7Relay Team10:09.63Buffalo Grove
8Relay Team10:17.69Glenbrook South
Print Results